Novi projekti upravljanja otpadom za pionirske opštine

Od novembra 2022. godine, 17 opština i gradova (Pirot, Babunica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Pančevo, Čajetina, Čačak, Užice, Lučani, Kosjerić, Bajina Bašta, Požega, Ivanjica, Sremska Mitrovica, Šabac, Bogatić, Šid) počelo je sa sprovođenje sakupljanja reciklabilnog otpada odvojenog u domaćinstvima sa ciljem da što manje ovog otpada završi na deponojama. Ove pionirske opštine već sakupljaju preko 250 tona reciklabilnog materijala dobrog kvaliteta svakog meseca a u narednim mesecima se očekuje porast u količinama sakupljenog materijala u domaćinstvima.


Predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine, Evropske unije i Švedske sastali su se u Pirotu 13. marta 2023. godine sa predstavnicima 17 trenutno najnaprednijih lokalnih samouprava u oblasti upravljanja otpadom. Učesnici sastanaka i radionica razgovarali su o izazovima i uspesima u sprovođenju projekta „Odvajamo“ kao i novim projektima koji dolaze. Građani su preduzumljivi, a njihove reakcije veoma pozitivne – individualna domaćinstva su zadovoljna da su dobila plave kante za odvajanje otpada i da javna komunalna preduzeća dolaze redovno prema najavljenom rasporedu namenskim vozilima da sakupljaju suvi otpad iz tih kanti koji potom odlazi na liniju za sekundarnu separaciju u regionalne centre za upravljanje otpadom.


Pomoćnik ministra gospodin Dušan Čarkić najavio je da se opštinama i gradovima u kojima je implementacija projekta uspešna, mogu očekivati i nove investicije. Ministarstvo zaštite životne sredine već planira narednu fazu u kojoj će podržati lokalne samouprave u upravljanju zelenim otpadom. ”Na ovom sastanku želimo da vidimo napredak i nove ideje i nove planove za budućnost prilikom realizacije ovog i sličnih projekata u oblasti zaštite životne sredine,” podvukao je pomoćnik ministra Dušan Čarkić.


Tokom organizovane radionice 17 opština moglo je da podeli i razmeni svoja iskustva u implementaciji i promociji ovog projekta kao i da se konsultuje sa partnerima na projektu o sledećim koracima i planovima za nove projekte iz oblasti životne sredine.

U zemljama Evropske unije pokušavamo da odvajamo otpad maksimalno kako bi što manje otpada završilo na deponijama. To pomaže da smanjimo troškove koje imamo zbog zagađena i troškove samih deponija. To stvara i nova radna mesta, a ta stvar je veoma važna. Kada smo započeli projekat  aštite životne sredine i sa 17 opština u celoj zemlji uradili smo istraživanje koje je pokazalo da 94% građana podržava primarno odvajanje otpada kao meru smanjenja zagađenja. Danas smo jako zadovoljni i jako srećni što smo ovde u Pirotu sa još 16 opština gde ćemo razgovarati kako da ovaj projekat bude još uspešniji. Ovaj projekat pokazuje šta je to evropska solidarnost, radimo ga u duhu „Tima Evropa“ zajedno sa Švedskom,“ istakao je Antoan Avinjon, programski menadžer za životnu sredinu i borbu protiv klimatskih promena pri Delegaciji EU u Srbiji.


Ida Roteršverd, prva sekretarka Ambasade Švedske je izjavila da Švedska radi u bliskoj saradnji sa Evropskom unijom i Srbijom kako bi podržala Srbiju na njenom putu ka Evropskoj uniji.

„Mi, u oblasti zaštite životne sredine podržavamo mnoge stvari koje su važne za dobar kvalitet života u Srbiji, kao što je upravljanje otpadom, prerada voda, upravljanje kvalitetom vazduha, regulisanje industrijskog zagađenja i drugo. Drago nam je što vidimo da su građani širom Srbije spremni da krenu i da već odvajaju otpad kao što su papir, plastika, metal i staklo. Dobro je što angažujemo sve više i više građana, ali za ovo će biti potrebno vreme, treba se dugoročno posvetiti ovom procesu jer on traje, u Švedskoj je bilo potrebno barem deset godina da ljudi shvate značaj odvajanja otpada,“ dodala je Ida Roteršverd.


veći broj domaćinstava u opštinama, a ono što će neposredno uslediti u završnoj fazi projekta biće još jedno istraživanje javnog mjenja građana koje će pokazati zadovoljstvo primarnom separacijom otpada u ovih 17 opština.




Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31